Hemen Yaz
Hemen Ara

Avrupa Dil Portfolyosu

Avrupa Dil Portfolyosu

Avrupa Konseyi, Daimi Merkezi Fransa’nın Strazburg Kentinde Bulunan Devletlerarası Bir Organizasyondur.

Avrupa Konseyi tüm düzeylerdeki dil öğrenimine ve kültürlerarası deneyimlere farkındalık getirmek ve desteklemek için Avrupa Dil Portfolyosu’nun tanıtımını koordine etmektedir.

Avrupa Dil Portfolyosu; dil becerileri, yeterlilikleri ve deneyimlerinin bir kaydıdır. Aynı zamanda, dil pasaportu, dil öğrenim geçmişini, deneyim ve başarıları belgeleyen dosya bölümünü içeren Avrupa Dil Portfolyosu’nun bir parçasıdır. Ortak dil düzeyleri altı seviyeden oluşmaktadır. Bu seviyeler A1, A2, B1, B2, C1 ve C2’dir. Her seviyede öğrencilerin dinleme, okuma, karşılıklı konuşma, üretimsel konuşma ve yazma alanlarında hangi dil becerilerine ve kazanımlarına sahip olmaları gerektiğini ortaya koyan dil kriterleri, öğrencilerin “kendini değerlendirme” yöntemiyle dil seviyelerini ölçmelerini sağlar. Aynı zamanda bu kriterler, öğretmenlerin ders planlamalarında ve dili gerçek hayatta kullanma bağlamında, öğrencileri motive etmekte önemli rol oynar. Avrupa Dil Portfolyosu dünya İngilizcesi öğretir.

American Culture Language Schools ile Avrupa Konseyi tarafından akredite edilmiştir. (2012.R006)

https://www.coe.int/en/web/portfolio/by-educational-sector#{"11839871":[0]}

Avrupa Konseyi'nin sitesinden aşağıdaki linki tıklayarak ülkeler bazında onaylı portfolyoları listeleyebilirsiniz.

Ülkeler bazında onaylı portfolyodaki yerimizi görmek için tıklayınız.

Avrupa Dil Portfolyosu temel olarak 3 bölümden oluşur.

Dil Biyografisi (Language Biography)

Dil Pasaportu (Language Passport)

Dosya (Dossier)

Türkiye’de kendi alanında kendi adına Avrupa Konseyi tarafından onaylanmış portfolyoya sahip olan tek kuruluştur. Amerikan Kültür® , 2004 yılından beri Avrupa Dil Portfolyosu’nun mantığını kurslarında ve okullarında oturtmuş ve yabancı dil eğitimlerine entegre edebilmiş bir kurumdur. Öğretmenler, kursiyerlere Avrupa Dil Portfolyosu’nu değerlendirme aşamasında ve sonrasında rehberlik etmektedirler. Ayrıca dünyada Avrupa Dil Portfolyosu’nu kullanarak her öğrencisine internet üzerinden online olarak kelime bilgisi ve dilbigisini geliştirebilecekleri bir ara yüzü ücretsiz olarak sunmaktadır.